مقالات تجهیزات استودیویی

یازده نکته برای ضبط بهتر ویس اُور

یازده نکته برای ضبط بهتر ویس اُور

 

برای ضبط ویس اور، چه یک جمله باشد و چه خواندن یک کتاب کامل، نکاتی وجود دارد که با انجام آن ها می توانید کیفیت ویس اورهای خود را بالا ببرید.

 

نکاتی برای مهندسین صدا

۱- میکروفن مناسبی را در جای درست قرار دهید

سعی کنید کارتان را با یک میکروفن مناسب شروع کنید، اگر برایتان مقدور است تمام میکروفن هایی که در اختیار دارید را امتحان کنید تا ببینید با کدامشان به صدای دلخواهتان می رسید.

اگر بتوانید این کار را انجام دهید که خیلی خوب است، اگر نه چند راه دیگر وجود دارد. برای ویس اورها، میکروفن های کاندنسور با دیافراگم بزرگ، مخصوصا میکروفن Shure KSM44A بیشتر از هر میکروفن دیگری توصیه می شود.

اما این به آن معنی نیست که شما نمی توانید از میکروفن های داینامیک برای ویس اور استفاده کنید. مخصوصا میکروفنی مانند Shure SM7B که ممکن است برای بعضی از صداها بسیار بهتر جواب دهد.

بهتر است از الگوی قطبی کاردیود در میکروفن ها استفاده کنید و اگر میکروفن تان فیلتر low cut دارد، از آن استفاده کنید.

هنگام ضبط ویس اور، میکروفن را در فاصله ی ۲۰ تا ۳۰ سانتی متری از وکالیست قرار دهید. این مقدار آنقدر نزدیک هست که وکال صدای واضحی داشته باشد و آنقدر دور هست که افکت مجاورت در میکروفن ایجاد نشود و وکال حالت کدر بودن به خودش نگیرد.

“اگر می خواهید ویس اور درست کنید اما به تجهیزات استودیویی دسترسی ندارید، تنها چیزی که لازم دارید یک میکروفن USB و یک نرم افزار ضبط است. شما می توانید این نوع میکروفن ها را مستقیما به لپ تاپ یا کامپیوترتان متصل کنید.”

۲- از پاپ فیلتر استفاده کنید

پاپ فیلترها برای ضبط ویس اور بسیار مفید هستند؛ پاپ فیلتر نه تنها مانع از ایجاد صدای ناهنجاری می شود که حروفی که با شدت ادا می شوند ایجاد می کنند، بلکه شما با استفاده از پاپ فیلتر می توانید فاصله ی معینی را برای قرارگیری وکالیست تعیین کنید.

اگر شما پاپ فیلتر را در فاصله ی ۱۰ تا ۱۵ سانتی متری میکروفن قرار دهید، وکالیست به صورت چشمی راحت تر می تواند فاصله ی ده پانزده سانتی متری با پاپ فیلتر را محاسبه کند تا این که بخواهد فاصله ی بیست سی سانتی متری با میکروفن را تخمین بزند و در طول اجرا این فاصله را با میکروفن حفظ کند.

۳- از پایه نت استفاده کنید

بهتر است متنی که می خواهید بخوانید را روی پایه نت قرار بدهید. پایه نت نه تنها به وکالیست کمک می کند که از میکروفن فاصله ی مناسبی بگیرد، بلکه به کاهش صدای حرکت کاغذها کمک می کند.

همچنین با استفاده از پایه نت شما می توانید متن را در ارتفاع مناسبی قرار دهید تا وکالیست در حین خواندن متن به جای این که مدام پایین را نگاه کند، سرش را بالا بگیرد و در نتیجه در تارهای صوتی او محدودیتی ایجاد نشود.

“حواستان باشد که با ضربه زدن به پایه نت موجب ایجاد رزونانس نشوید. فرکانس رزونانسی که پایه نت تولید می کند می تواند در محدوده ی فرکانسی وکال قرار بگیرد و زمانی که وکالیست در حال خواندن متن است قابل شنیدن باشد.

استفاده از یک فرش یا یک تکه ی لاستیکی در زیر پایه نت می تواند این رزونانس را حذف کند.”

۴- مطمئن شوید که محیط ضبط، صدای بیش از حد زنده ای نداشته باشد

اگر صدای وکال خشک باشد، یعنی هیچ ریوربی نداشته باشد، راحت می توانید با استفاده از پلاگین ها به آن ریورب بدهید، اما حذف کردن آمبیانس محیط از صدا سخت است.

برای این که بتوانید ویس اور را به خوبی روی ترکی که موسیقی پس زمینه دارد بنشانید، باید سعی کنید آمبیانس اتاق در کمترین حالت ممکن باشد. اگر ویس اور را در یک اتاق بزرگ ضبط می کنید که آکوستیک نیست و دیوارها صدا را انعکاس می دهند، استفاده از فیلترهای آکوستیک می تواند تفاوت بزرگی را در صدای ویس اور ایجاد کند.

استفاده از Reflexion filter (فیلترهایی که دور میکروفن قرار می گیرند) می تواند انعکاس صدایی که در اتاق ایجاد می شود را کنترل کند. اگر اتاقتان برای ضبط به قدر کافی آرام و بی سر و صدا نیست، استفاده از ISOVOX Home Vocal Booth راه حل ایده آلی برای ضبط صدا در یک اتاق بزرگ و پر از انعکاس است.

۵- حتما یک نسخه ی اضافه از متن را داشته باشید و در حین ضبط نت بردارید کنید

شاید فکر کنید که می توانید به خاطر بیاورید بین برداشت های ۲۵ و ۲۶ در فصل سه چه چیزهایی را تغییر داده اید، اما وقتی ضبط تمام دوازده فصل کتاب به پایان برسد، همه ی آن ها از یادتان خواهد رفت.

نت هایی که در حین ضبط بر می دارید نمی توانند جزئیات زیادی داشته باشند.

برای مشخص کردن برداشت هایی که در آن تغییر ایجاد کرده اید، از مارکر استفاده کنید. این کار در مراحل نهایی کار که برداشت های مختلف را کنار یکدیگر قرار می دهید بسیار به کارتان خواهد آمد.

 

نکاتی برای وکالیست ها

۶- حواستان به طرز نشستن یا ایستادنتان باشد

اگر برایتان مقدور است، در حین خوانش متن بایستید. اگر ایستادن ممکن نیست، حداقل صاف بنشینید. نشستن در حالت مناسب به شما کمک می کند تنفس بهتری داشته باشید و در نتیجه راحت تر و با صدایی واضح و قوی حرف بزنید.

۷- کنار دستتان نوشیدنی داشته باشید

حتما تارهای صوتی تان را مرطوب نگه دارید. آب برای این کار خیلی خوب است، چه جوش باشد و چه دمای اتاق را داشته باشد. اگر دهانتان خشک باشد نویزهای خفیفی در صدایتان ایجاد می شود که حواس شنونده را پرت خواهد کرد.

۸- توجه داشته باشید که خوانش متن با حرف زدن تفاوت دارد

اگرچه حرف زدن طبیعی ترین چیز در جهان است، اما خوانش یک متن، مخصوصا در میکروفن، بسیار غیر طبیعی است. وقتی شما با شخص دیگری صحبت می کنید، شما نه تنها از صدایتان استفاده می کنید، بلکه در کنار آن از حرکات صورت، زبان بدن و ژست های مختلف هم بهره می برید که به شما کمک می کنند در یک شرایط رو در رو منظورتان را به خوبی بیان کنید.

اما شما در ضبط ویس اور امکان استفاده از چنین چیزی را ندارید. برای این که مطمئن شوید تمام کلمات شما قابل فهم هستند، واضح صحبت کنید و مطمئن شوید که سرعت خوانش شما آنقدر سریع نباشد که کلمات در هم شوند؛ همچنین باید حواستان باشد آنقدر آرام صحبت نکنید که حوصله ی شنونده سر برود.

۹- صدایتان را گرم کنید

قبل از شروع ضبط، متن را بلند بخوانید و به این وسیله صدای تان را گرم کنید. این کار به شما اجازه می دهد ترکیب درست ولوم، بیان و سرعت را برای ویس اور پیدا کنید.

۱۰- متن را از پیش بخوانید

عجیب نیست که خوانش یک پاراگراف که خوب نوشته شده است، پاراگرافی که کوتاه، قابل فهم و آگاهی دهنده است، سخت باشد. تنها راه فهمیدن آن این است که متن را با صدای بلند بخوانید تا ببینید سختی کار در کجاست.

سپس راهی پیدا کنید که وضوح ادای کلمات را به آن قسمت های سخت بیاورد؛ بهترین راه این است که قبل از رسیدن به بخش سخت، ضبط را متوقف کنید یا حتی اگر مقدور بود با عوض کردن یک جمله یا حتی یک کلمه کار را برای خودتان آسان کنید.

۱۱- روی متن علامت بزنید

در حین خوانش متن یک مداد داشته باشید و جاهایی که لازم است نفس بکشید، توقف کنید یا صدایتان را برای تاکید بیشتر، نازک تر یا بم تر کنید را علامت بزنید. هدف شما باید این باشد که ویس اورتان حالت طبیعی و راحتی داشته باشد.

وقتی در خوانش متن اشتباه می کنید، چند ثانیه توقف کنید. سپس از یکی دو جمله ی قبل شروع به خواندن کنید. این توقف ها برای صدابردار مشخص می کند که چه قسمت هایی از ویس اور را باید ادیت کند.

“برای این که پروسه ی ادیت کردن ویس اور تمیز درآید، قبل از ادامه ی خوانش، توقف کنید و نفس بکشید. اگر این توقف ها را نداشته باشید، پروسه ی ویرایش و به هم چسباندن برداشت های مختلف دشوار خواهد شد.”

مترجم: علی شهسواری

منبع: تی ام پلاس

موزیک کالا

درباره موزیک کالا

موزیک کالا با توجه به احساس نیاز علاقمندان موسیقی به یک فروشگاه کاملا تخصصی و جامع در زمینه محصولات مربوط به موسیقی و با هدف ترویج و افزایش فرهنگ خرید اینترنتی، به خاطر صرفه جویی در وقت و هزینه، راه اندازی شده است.می توانید موزیک کالا را در شبکه های اجتماعی نیز، دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *